Savjeti za bezbrižnu zimsku vožnju

19.12.2022.

Zima je već ozbiljno stigla, temperature su u minusu, barem ujutro, a ponegdje je palo i ponešto snijega. prikupili smo na hrpu nekolicinu korisnih savjeta za zimski suživot s limenim ljubimcem. Većinu ih znate, ali ne škodi ponoviti gradivo...

Gas na hladno
Kada je motor hladan, zračnosti između dijelova su najveće. Ulju treba barem deset sekundi da dopre do svih dijelova motora i da ih adekvatno podmaže, a za to vrijeme trenje je povećano. Današnji auti s uljima niske gradacije, npr. 0W-30, u prednosti su zimi. Kada pokrenete motor, pričekajte 15 sekundi, a zatim vozite normalno. Ne treba voziti niti preoprezno i na preniskim okretajima jer se motor sporije zagrije. Uglavnom, budite normalni i svakako pročitajte što piše u Priručniku za rukovanje vozilom. Grijanje auta na leru ne grije i ulje u mjenjaču, pa ne znači da pun gas možete napustiti dvorište samo zato jer ste ugrijali motor.

Stari antifriz
Antifriz ima rok trajanja od tri do pet godina, ovisno o tome što propisuje proizvođač. Mjerač točke ledišta, odnosno refraktometar, pokazuje da je antifriz dobar, no problem je u njegovoj kemijskoj agresivnosti koja nakon duljeg korištenja nagriza brtve. Pazite i na tip antifriza, jer crveni i plavi nisu kompatibilni. Naime, aluminijski blokovi motora osjetljiviji su, željezni ne toliko. Upravo zato ne miješajte dva tipa antifriza i svakako ga promijenite barem svakih pet godina. Tijekom točenja, pripazite na specifikacije jer se na tržištu uglavnom prodaju koncentrati. NJih je najbolje miješati s destiliranom ili demineraliziranom vodom.

Uključivanje brisača kad je auto okovan ledom
Ne da vam se strugati stakla, već potežete ručicu kako bi natopili staklo tekućinom koja ne smrzava, a zatim palite brisače. To je izuzetno glupo jer ćete u najboljem slučaju spaliti osigurač, a u onom gorem motor brisača. Popravak nije jeftin, a niti brz jer se motor na modernim autima nalazi dobro zakopan pod plastike ispod vjetrobrana. Koje zimi pucaju, pa morate kupiti i njih. Uglavnom, pripremite strugalicu i živce ili preko noći ostavite komad kartona ili nekog drugog pokrivala na staklu ako nemate garažu. Sekunda posla, efekt odličan.

Najbolji alat kad nema strugalice
Apsolutno najbolje rješenje je komad drveta. Drvo neće moći zagrebati staklo, a dobro će poslužiti za skidanje leda. Za razliku od plastične strugalice, neće se brzo istrošiti i ravnomjerno će skinuti led. Druga najbolja stvar je kutija od CD-a. Plastika je meka, ravna, dovoljno je velika da prsti ostanu suhi. Izbjegavajte metalne predmete, a s metalnim strugalicama budite posebno oprezni!

Ne stružite led s laka!
Dužni ste skinuti snijeg s automobila, ali ako je ispod led ni za živu glavu ga nemojte strugati strugalicama! Naime, s ledom ćete skinuti i lak automobila, a to znači trošak od oko 1000 kuna po dijelu. Dakle, 1000 kn za krov, 1000 kuna za haubu, još 1000 kn ako ste ogulili vrata..., nabrajati možete u nedogled. Skinite snijeg, mali sloj leda ne smeta. Autopraonica s toplom vodom i koliko toliko sunčani dan rješavaju stvar.

Naglo otvaranje vrata i prtljažnika
Gume vrata, kažu stariji vozači, prije zime valja mazati glicerinom. Današnje gume nisu toliko osjetljive i na sebi imaju puder. on se s godinama ispere i valja im pomoći, ako ničim drugim, onda kokpit sprejem. Kako su vrlo skupe za zamjenu, valja polagano otvarati vrata ako je vani ledeno jer ćete time spriječiti njihovo trganje. Zamjenskih guma vrata nema za kupiti, originalne su vrlo skupe. Neka vam to bude poticaj.

Minimalno pola tanka goriva
Iako živimo u 21. stoljeću, imamo sjajne ceste i dobre cestarske službe, trebali biste se osjećati nelagodno ako tijekom putovanja padnete ispod pola tanka. Naime, ispriječi li se kamion na putu, sjedit ćete u autu satima, a bez goriva nema niti rada motora. Ako motor ne radi, nećete se moći grijati. Imate li djecu u autu eto problema. Stoga, točite dovoljno često. To je dobro i zbog toga što ćete puno lakše podnijeti natakanje lošeg goriva s obzirom da pola tanka već imate. Sretan put!

Uže za vuču, lopata, rukavice i svjetiljka
Tri stvari koje ne koštaju ništa, ali spadaju u zimsku opremu i svakako je dobro imati ih u autu uvijek i svuda. Lopatom ćete si očistiti parking, ili se iskopati iz snijega. Užetom ćete moći nekome pomoći, ili će netko pomoći vama. A svjetiljka zlata vrijedi ne samo da vidite što činite, već i da možete signalizirati opasnost stanete li ne cesti. Bljeskanje se vidi stotinama metara daleko.

Vrh stranice